Tyran Prizren Spahiu Poezi
Tyran Prizren Spahiu

Tema: Poezi Dashurie


Bekim Fehmiu

Qytet i vogël njerëzit e sjellshëm
Fëmiu i heshtur i veshur hijshëm
Qëndron skrupull kërkon të panjohurën
Sytë kalërojn përcjellin fluturën.

Djaloshi i bukur me sjellje magjepëse
Shikjon horizontin kërkon- sheh suksese
Lumbardhi i heshtur vazhdon rrugën
Dëshmon kalaja të vërtetën.

Person i njohur dhe i jashtëzakonshëm
Shpërthen talenti i mahnitshëm
Arrin horizontet të gjithë janë të habitur
Reagojnë vendimmarësit të çuditur.

Jeton qet dhe në errësirë të ditës
Ashtu thojnë jetojnë artistët
Kafja e mëngjesit odiseun e pret
ITAKA- ABC kinoja e thërret.

Natyra e pasur artistike e tij
Buron si burimi i Uliksit
Ndahet tragjikisht nga jeta përallore
Odiseu ikona botërore.

botuar CIP
mars 2014
-1999+
tyran j spahiu

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- U dërgua nga Tyran J Spahiu -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0