A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Bekim Fehmiu

Qytet i vogël njerëzit e sjellshëm
Fëmiu i heshtur i veshur hijshëm
Qëndron skrupull kërkon të panjohurën
Sytë kalërojn përcjellin fluturën.

Djaloshi i bukur me sjellje magjepëse
Shikjon horizontin kërkon- sheh suksese
Lumbardhi i heshtur vazhdon rrugën
Dëshmon kalaja të vërtetën.

Person i njohur dhe i jashtëzakonshëm
Shpërthen talenti i mahnitshëm
Arrin horizontet të gjithë janë të habitur
Reagojnë vendimmarësit të çuditur.

Jeton qet dhe në errësirë të ditës
Ashtu thojnë jetojnë artistët
Kafja e mëngjesit odiseun e pret
ITAKA- ABC kinoja e thërret.

Natyra e pasur artistike e tij
Buron si burimi i Uliksit
Ndahet tragjikisht nga jeta përallore
Odiseu ikona botërore.

botuar CIP
mars 2014
-1999+
tyran j spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran J Spahiu -

Choose star rating

Rating:  4.1 / Votes cast:  48

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019