Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tre Vëllezër

Hyrën si tre gladiatorë
Të ngritur dhe shtatëlartë
Qëndrimi i tyre dinjitoz
Pasuroi ditën tonë.

Drita që reflektonin
Mbushi dhomën e vogël
Me trup të fuqishëm
Fisnikët e familjes.

Sinqeriteti i tyre cilësor
Na okupoi me krenari
Modest në sjellje dhe bisedë
Brengat na lehtësuan.

Princi i mesëm në moshë
Më përkujtoi Aristokratin e familjes
Madhëria e këtyre djelmoshave
Takon Zonjës se Bekuar të shtëpisë.

U largova për një kohë të shkurtë
I gjeta në rrugë si tre kolonë të tempullit kështjellë
I ftova në një tryezë të rrumbullakët të drekës
Këta tre Kalorës Arbanë.


tyran j spahiu
vargje poetike
-1999+

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- Poezia u dërgua nga Tyran J Spahiu -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  31

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet