A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Iliri

Vetura e shtrenjtë saraji plot dritë
Anekënd mëmëdheut shëndrit
Garojnë hajdutët vëzhgojnë grabitësit
Mburren burrecat krenohen urdhërdhënësit

Iliri i vogël i strukur në kënd
Kërkon ndihmë dhe vetëm një këmb
Nuk ndien kujdesin dhe dashurinë
Shqipja e vogël pastron orendinë.

Sorolliten veturat kryeneqësia mbulon sarajet
Lëkunden malet dridhen varret
Iliri i vogël ende habitet
Pse ndihma ende zvaritet.

Shqipja e vogël tashmë është doktoreshë
Bien vendime shpeshë
Ledhaton dhe trajton si burneshë
Alban e saj si hyjneshë.

tyran j spahiu
vargje poetike
-1999+
BKK pjeter bogdani

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4.4 / Votes cast:  19

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019