A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Nusja

Pse çuditesh vajzë e bukur
Rraskapitur dhe e lodhur
Pleqët ashtu kanë vendosur
Edhe duvakin e kanë qëndisur.

Bukuroshja jonë e matur
Duhet të jesh nuse e dashur
Ashtu thojnë ashtu kanë vendosur
Nusja jonë të jetë e magjepsur.

Ishte një misit që vendosi pastaj
Erdhi ajo tek burri në saraj
Me apo pa dëshirën e saj
E tëra ishte një ankth.

Shtëpia e bukur pa behane
Ishte vendosur në një lagje
Mahalla kundërmonte në ahengje
Të rinj e të reja bënin festë .

Bukur dukesh vajzë e njomë
Kush vendosi për këtë jetë të re
E kishte drejtuar dora e pazakonshëm
Këtë engjëllushe ne këtë fole te fatit.


Burri në moshë ishte i larmishëm
Kishte mjaftë sjellje te kultivuar
Fytyra e tij gjysëm e arsimuar
E martoi virgjëreshën tonë të edukuar.

tyran j spahiu
-1999+
vargje poetike III

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran J Spahiu -

Choose star rating

Rating:  4.8 / Votes cast:  13

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019