Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Nusja

Pse çuditesh vajzë e bukur
Rraskapitur dhe e lodhur
Pleqët ashtu kanë vendosur
Edhe duvakin e kanë qëndisur.

Bukuroshja jonë e matur
Duhet të jesh nuse e dashur
Ashtu thojnë ashtu kanë vendosur
Nusja jonë të jetë e magjepsur.

Ishte një misit që vendosi pastaj
Erdhi ajo tek burri në saraj
Me apo pa dëshirën e saj
E tëra ishte një ankth.

Shtëpia e bukur pa behane
Ishte vendosur në një lagje
Mahalla kundërmonte në ahengje
Të rinj e të reja bënin festë .

Bukur dukesh vajzë e njomë
Kush vendosi për këtë jetë të re
E kishte drejtuar dora e pazakonshëm
Këtë engjëllushe ne këtë fole te fatit.


Burri në moshë ishte i larmishëm
Kishte mjaftë sjellje te kultivuar
Fytyra e tij gjysëm e arsimuar
E martoi virgjëreshën tonë të edukuar.

tyran j spahiu
-1999+
vargje poetike III

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- Poezia u dërgua nga Tyran J Spahiu -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  13


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet