A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Lugina

Qëndron heshtur dhe e urtë
Qetësia është qelësi i saj
Lumbardhi rrjedhshëm e ledhaton
Ngjyra e gjelbërt mbretëron.

Periudha e lulëzimit e gjallëron
Gjysmë-errësira e të dashuruarve lëmojnë
Çifte vargjesh këndshëm e përballojnë
Princeshën e qytetit lavdërojnë.

Shekujt e kanë rrënuar
Dora e njeriut ka munguar
Lugina si një port detar
Ende bënë ball e venitur.

Tregimet dhe grindjet e panumërta
Furtunat shpirtërore
Princesha ruan me xhelozi
Sekretet tona brez pas brezi.

tyran j spahiu
-1999+
vargje poetike

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran J Spahiu -

Choose star rating

Rating:  4.1 / Votes cast:  24

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019