A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Madam

Zbarkon natën në qytet
Pafundësia pamasë
Inspiron dhe frymëzon
Shijon kohën e përkryer.

Qyteti i shtatë kodrave
Mirëpret dhe përshëndet
Zbavit dhe argëton
Shpërblen edhe fton.

Bosfori të emocionon
Bukuria të sharmon
Shkëlqimi të verbëron
Mesjeta të ndjek dhe prek.

Mbretëresha orientale
Kryeqyteti i perandorisë
Gjashtë ditë si në ëndërr
Sa orientale po aq edhe përallore.

Falënderimi dhe kënaqësia e pamposhtur
Kristaltë si stoli i qmuar
Nderi epik takon
Hirësisë së saj Zonjës Sibel.

tyran j spahiu
vargje poetike
-1999+

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran J Spahiu -

Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  21

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019