A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Haxhi Hilmi

Malli Për Atdhe

Netët e gjata ne malet e Turkisë
Ofronin siguri dhe miqësi
Punonte me nder dhe bujari
Djaloshi i ri Hilmi.

Muajt dhe vitet kalonin
Mangalli shpaloste bisedën për Prizrenin
Tregonin pleqtë për kalanë lumin dhe sharrin
Bisedohej për farefisin dhe të afërmin.

Ky i ri mësoi për Bazhdarhanën Terzimahallën dhe Islanën
I dinte vendet pa i vizituar kurr
Ndëgjonte me shumë vëmendje dhe dashuri
Djaloshi Hilmi ne malet e Turkisë mike.

Vitet dekadat kalonin
Endërronte tani burri në moshë Haxhi Hilmi
Pëshpërite emrat e njohura te Qytetit te Zotërive
Vende këto ende te freskëta në trurin e tij.

Allahu i Madh ndriqoi rrugën
Gjaku nuk është ujë thojnë
Vendet e mësuara që në fëmijëri ti bëjë realitet.
Vendosi Zotëri Hilmi

Zbriti nga avioni pas shtatëdhjetë viteve në mërgim
Me familjen Haxhi Hilmi
Puthi tokën e dashurë te tij
I piku loti prej ngazëllimit.

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- Poezia u dërgua nga Tyran J Spahiu -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.9 / Votuan:  24

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019