A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Mulliri

Në hije të palmave
Ku lumi derdhet në det
Mu në at vend
Djaloshi ndërtoi mullirin.

Dua të gëzoj detin dhe zanatin
Të shijoj dy bukuri
I kam pagëzuar
Metreset e mi.

Ke mulliri I vjetër
I ulur plaku në moshë
Zbehtë në fytyrë
Pushon në hije.

Ndëgjohen gurët e vyer
Duke bluar drithë
Fuqia e ujit
Pandërprerë gëzon.

Në ujin e ëmbël
Dhe të kriposur
Kam gjetur dijen
Dhe besimin.

Botuar maj, 2014

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- Poezia u dërgua nga Tyran J Spahiu -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  9

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019