Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ayhan

Femër e bekuar
Rrethuar me yje
Është ikona e nënës
Në folenë time.

Zonja ime
Në ty gërshetohen
Bukuria besnikëria bujaria
Energjia e shtëpisë.

Shprehjet gjithmon mungojn
Për zonjën e devotshëm
Që rrezaton mençuri dhe edukatë
Në oxhakun familjar.

Frymëzuar nga forca hyjnore
Shpreh elan të pakursyer
Modestia dhe shkëlqesia e saj
Janë burime virgjërore.

Aftësia për të u përball
Storje e pakontestuar
Qetë dhe butë i dëshirojm
Majet Firdeus.

Tyran J Spahiu

Shtator, 2014
Botimi prizreni

Dedicated to Ayhan

Blessed female
Surrounded by stars
She is the icon of the Mother
In my nest.

My Lady
In you are intertwined
Beauty faithfulness generosity
The energy of the house.

Expressions are always absent
For my devoted lady
That radiates wisdom and politeness
In the family fireplace.

Inspired by the divine power
Expresses enthusiasm effusively
Modesty and her Excellency
Are virgin resources.

Ability to face
It is an uncontested story
Silky and smoothly we wish her
Tops of the Firdaws.

September, 2014
Published prizreni

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- Poezia u dërgua nga tamej -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  12

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet