Më mbaj mend (për 1 muaj)

Eja Doku

Qyteti i ëndrrave
I shetitoresë dhe esnafëve
Kujton të kaluarën
Mburet me tashmen.

Na nxorën nga letargjia
Na kthyen dinjitetin
Autorët kreativ
Të Festivalit Doku.

Thanë jo zhgënjimit jo politikës
As koha as ngarkesa
E shkuara e shkurtë dëshpëruese
Asgjë nuk i nënshtroi.

E ardhmja yjore
E Prizrenit të Zotërive
Do shkëlqej në përjetësi
Zbukuruar me rini.

Shprehim mirënjohje
Dashuri
Artistëve ideor
Krijuesve të DokuFestit.

tyran j spahiu
qershor,2014


Come-Doku

City of Dreams
Of the promenade and gentlemen
Reminiscent the past
Proud of the present.

They dug up from the slumber
Returned the dignity
Creative Authors
Of the Doku Festival.

Said no to disappointment no politics
Neither time nor loads
The desperately short past
Nothing subjected.

The bright future
Of the gentlemen of Prizren
Will shine forever
Decorated with youth.

We acknowledge
love
To conceptual artists
DokuFest creators.

tyran j spahiu
qershor, 2014

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- Poezia u dërgua nga tamej -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  7

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet