A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zorrethare

Thirra në emër me zë të lartë
Ndërgjegjen e liderëve G7
U kujtuan ..u bënë të huaj
Gjuhën time nuk e kuptuan.

Vrapova pas tyre i çmendur
Kërkova besë dhe fjalë
Mos na mundoni mos na harroni
Jemi të juaj tash e mijëra vjet.

I dërmuar lodhur i zhgënjyer
Mendtë ende të humbur në varfëri
Duhet të shkojë në shtëpi pa rrymë
Shtrojë sofrën e zbrazët pa bukë
Të urojë mirëdita robërve të shtëpisë
Leckosur urritur dhe zorrëtharë.

U ula në rrugën e asfaltuar
Në largësi shihej avulli i ngrohtë
Ndjeva një dhimbje të tmerrshme
Errësira e plotë më mbuloi.

tyran j spahiu
vargje poetike 2
jeta eshte dhunti

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by tamej -

Choose star rating

Rating:  4.9 / Votes cast:  7

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019