A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Fenë Myslimane

Iftari

Ke ndëgjuar ndonjëherë iftar
Në Prizrenin mesjetar
Ose pitalka me vezë
Në mbrëmje para iftarit.

Janë këto dëshmi dalluese
Të Therandës së shekullit të II të
Qytetit rrëzë Sharrit
Dhe bukurisë orientale.

Është edhe topi në kështjellë
Që paralajmëron fundin e agjërimit
Edhe lodra e butë
Fillimin e ibadetit.

Dashurë , ky është qyteti
I yni dhe i juaji
Portat e tij vazhdimisht të hapura
Mirëpresin........


tyran j spahiu
vargje poetike II
jeta eshte dhunti

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by tamej -

Choose star rating

Rating:  4.4 / Votes cast:  8

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019