A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Matufi

Pazarllëqet në odën e burrave
Darka e mirë
Kushërinjtë janë mbledhur
Kuvendojnë dhe vendosin
Të arriturat familjare.

Matufi qëndron në fund
Sjell telefon kafe dhe thikë
Është i vendosur kërkon
Zyre dhe punë.

Lidhjet familjare aktivizohen
Nepotizmi asgjë e re
Matufi zgjedhë
Vend-pozitë në sociale.

U vendos u vulos
Kravatxhiu u punësua
Rrjedhin javët por jo muajt
Kravatxhiu u avancua.

Rrjedhim muajt por jo vitet
Drejtori i ri u bë mjeshtër
Djaloshi i ri
Ish matufi.

Tani mat dhe gozhdon
Godet aq fortë dhe lakon
Vetura të reja krijon
Aftësia e tij vepruese
Odën në hotel e transformon.

Bukuroshja sekretaresha
Sjell whisky dhe espresso
Ajo vëzhgon dhe përcjell
Çdo lëvizje të “Princit” të ri.


tyran j spahiu
vargje poetike II ...jeta eshte dhunti

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by tamej -

Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019