Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Tema: Poezi Për Shoqerinë

Boem

Mesnata në kalldërma deh artistin
Si verë e kuqe margaritar
Dhimbja dhe vetmia nuk ekzistojnë
Katër telat e kitarës stolisin.

Jemi mbledhur në zjarrin e kejit
Poetë gazetarë piktorë
Dashuria e lirë dhe e verbër
Ne na frymëzon.

Jeta dhe shpirti urban
Banon në Shadërvanin gjallesë
Veprat tona shumë para kohës
Bëjnë dashuri në këtë skut.

Mos na gjuani me vështrimet e juaja
Si meteori që godet panjohurën
Ne presim mëngjesin dhe magjinë e tij
Ju këndoni në foletë e juaj.

Heshtazi në mrekullinë e rrezeve të para
Përqafuar me lumturinë e bukurës ditë
Do lëshojmë skenën shkëndijës natyrë
Në të pa-emërit boemët e qytetit.

tyran j spahiu
Vargje poetike III
Mbaje endrrat gjalle

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet