A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Tradhti Bashkëshortore

Duart e mia zurën hapësirën
Sytë mendojnë se verbëruan dritën e çiltër
I njollosur i dëbuar
Jam në kopshtin tim të tradhëtis.

Në hapësirën e gjërë prapa kanjonit
Ku prehen dinosaurët monumental
Aty ku gjuanim gur si fëmijë
Do hudhem në baltën e ngrirë.

Ngadal qetazi heshtur
Vazhdimisht hingëllon e uritur
Kërkon mish të freskët
Të ngopi urinë.

Errësira e mallkuar mbulon
Digjet e tërë humnera
Bërtima dhimbje mundime
Jetë e përjetshëme dhe e përherëshme.

Do shpaguaj prekjet e zjarrta
Të trupit të huaj që tradhëtova
I njollosur dhe turpëuar
Do humbem dhe venitem....

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019