Më mbaj mend (për 1 muaj)

Pse Urren

Në nënkulmin e mbuluar me qelq
Zgjohesh sheh qiellin blu
Në mbrëmje yjet të thërrasin
Pse urren !

Shikjimi kah laguna e largët
Jahtat e ankoruara në gji
Erën e rrjetëve të peshkatarit
Pse dënon !

Dhomën tënde të ngrohtë
Krevati me emocione e ngarkuar
Ndeshjet e shumta të ndjenjave
Pse kundërshton !

Jorganin e mbuluar me trëndafile
Jastëkun e lagur me lot
Dhomën e epshit
Pse trazon !

Ajo si dëbora
E bardhë dhe e sinqertë
U shkri u venit
Pse quditesh !

Larg përtej detit
Nën dritat e aurelës
Gjeti pasionin e dashurisë
Mos urrej !

Mbaji ëndrrat gjallë
Në jetën tënde të fjalës
Le të vërshojnë shkronjat
Dashuria yte e pamposhtur.

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet