Tyran Prizren Spahiu Poezi
Tyran Prizren Spahiu

Tema: Poezi Për Shoqërinë


Prizrenasi

I heshtur dhe i qetë
Edukuar në frymën e pastër
Anashkalon momentet tronditëse
Tejkalon në urti.

I thjeshtë dhe pa teke
I shkelur vazhdimisht nga ata
Modestinë e ka virtyt hyjnor
Nderin familjar zakon.

Begaton jetën e botës së shkurtë
Punë familje obligime fetare
Allahu i pranoftë
Përmbush më përpikmëri.

Vetëdijshëm për botën e amshueshme
Fiton me nder
Dorën e shtrirë ndihmon
Vet vështirë kërkon.

Në dhomën e vogël
Tre me katër
Kalon këtë jetë
Jeton dhe mbijeton
Kurrsesi nuk lejon
Shmangie nga rruga e drejtë.

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu



{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0