A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Prizrenasi

I heshtur dhe i qetë
Edukuar në frymën e pastër
Anashkalon momentet tronditëse
Tejkalon në urti.

I thjeshtë dhe pa teke
I shkelur vazhdimisht nga ata
Modestinë e ka virtyt hyjnor
Nderin familjar zakon.

Begaton jetën e botës së shkurtë
Punë familje obligime fetare
Allahu i pranoftë
Përmbush më përpikmëri.

Vetëdijshëm për botën e amshueshme
Fiton me nder
Dorën e shtrirë ndihmon
Vet vështirë kërkon.

Në dhomën e vogël
Tre me katër
Kalon këtë jetë
Jeton dhe mbijeton
Kurrsesi nuk lejon
Shmangie nga rruga e drejtë.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019