A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Buzëqeshje Vrasëse

Saraji në pyllin e mundimeve
Begatia dritat shkëlqimi
Rrjedhin ditët në tavolinën e zezë
Skicat broshurat lapsat rrëshkjasin.

Rrethuar me natyrë idilike
Si oaza në shkretëtirën Sahara
Planet djallëzore komponohen
Përbindësha me tru monstër vizatojnë.

Rrezet e diellit të hershëm
Mbulojnë qytetin e gjysmëfjetur
Qentë endacak xurxullët furrtarët
Dëshmojnë frymën e viktimës.

Shpërthejnë shtëpit digjen vatrat
Uji vlon gjaku noton
Këmbë dorë gjymtyrë kubizëm
Lemerisje neveri ajri tmerron.

Buzëqeshjet e ngrohta argëtuese
Të bishave në palate zoologjike
Kafshët e ndyrë bagëti njerëz
Dominojnë me mendje neandertale.

tyran j spahiu

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019