Tyran Prizren Spahiu Poezi
Tyran Prizren Spahiu

Tema: Poezi Për Shoqërinë


Na Streho

Nga kthetrat e vjeshtës së vyshkur
Vuajtjet e nënës mëmëdhe
Britmat e dhimbjes
Analfabetët e paskrupulltë.

Fundosjen e inteligjencës kreative
Dijeninë e varosur në arkivole
Urrejtjen e mbuluar që nga lindja
Gënjeshtrat e kulluara shtetërore.

Pseudo-motivimin njerëzor
Shkronjat e manipuluara dhe përdhunuara
Historinë e kultivuar në kuzhinë
Erëzat e helmuara.

Zyret nëndetëse ovale
Frymorët që kundërmojnë gllabërim
Varfanjakët spiritual me sy përbindëshi
Luksin e tepruar shtetëror.

Dimrin e pafund në kotec
Vogëlushet përqafuarë pran oxhakut të zbrazët
Afshin e fundit të dhimbshëm të frymëmarrjes
PERËNDI na streho na streho na streho…

tyran spahiu
vargje poetike IV
poezia bur...

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0