Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Na Streho

Nga kthetrat e vjeshtës së vyshkur
Vuajtjet e nënës mëmëdhe
Britmat e dhimbjes
Analfabetët e paskrupulltë.

Fundosjen e inteligjencës kreative
Dijeninë e varosur në arkivole
Urrejtjen e mbuluar që nga lindja
Gënjeshtrat e kulluara shtetërore.

Pseudo-motivimin njerëzor
Shkronjat e manipuluara dhe përdhunuara
Historinë e kultivuar në kuzhinë
Erëzat e helmuara.

Zyret nëndetëse ovale
Frymorët që kundërmojnë gllabërim
Varfanjakët spiritual me sy përbindëshi
Luksin e tepruar shtetëror.

Dimrin e pafund në kotec
Vogëlushet përqafuarë pran oxhakut të zbrazët
Afshin e fundit të dhimbshëm të frymëmarrjes
PERËNDI na streho na streho na streho…

tyran spahiu
vargje poetike IV
poezia bur...

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet