A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Thojnë

Me zë të lartë thërrasin
Kupa e qiellit ndëgjon
Refren pas refreni monoton
Ju lutemi mos u largoni
Mos na leni në vetminë e pasurisë
Atje larg në begati
Frymoni si njerëz të gjallë
Ju mirëpret bukuria e pastër
Çiltërsia modestia sinqeriteti ju mbërthejnë
Loti nuk ju mundon…

Ata thojnë ...

Mos shkoni në largësi
Vatrën mos e tradhtoni
Këtu në fund të varfërisë
Ju prêt mizoria…

Vazhdojnë...

Pragu i shtëpisë ju kërkon
Fushat dhe mallet kërcënojnë
Ajri i ‘pastër ‘ ju helmon
Mos u largoni nga djepi kulturë…

Thojnë me dinakëri...

Është vatra vendëndodhja e juaj
Ku ujit thojnë ujë bukës bukë
Ç’kërkoni më tepër o ju njerëz pa emër
Mos na braktisni të shkretë
Në kështjellën tonë të artë…

Përfundojnë...

Ne do ju ndihmojmë
Do ofrojmë dorën e shtrirë
Një ditë një ditë ndoshta
Ndoshta edhe nesër
Do fundoseni në pusin pa ujë
Qiellin pa yje
Detin pa peshq
Deri atëherë keni durim…

tyran spahiu
vargje poetike VI

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019