A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Dorëzohemi

...zërat tingëllojnë aq qetësues në këtë agim madhështor
Dielli si kurrë më parë të pasuron
Kafja e mëngjesit ritual hyjnor
Thua se je e vetmja në këtë bukuri.

Turpëruar nga shkëlqesia e juaj
Mimoza lulja e pranverës të shikjon
Sytë nguliten në freskinë tënde
Dorëzon me krenari flamurin e bardhë.

Krahëlehtë zogjtë xheloz tubohen
Magjepsur nga epshi i dhuruar
Të përshëndesin cicërrimat mirëseardhëse
Engjujtë të përkdhenin butësisht.

Eja vashëz e bekuar natyrë
Të rrugëtojmë vetmuar shtigjeve të oqeanit
Në lagunën e princeshës ndërtojmë kasollën
Dorëzohemi ëndjeve të trupërave të njom…

tyran spahiu
vargje poetike IV

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019