Më mbaj mend (për 1 muaj)

Purpurt...

Dhe kur horizonti të përqafon
Në qetësi dielli perëndon
Ngjyrat misterioze të ftojnë
Jetën e bekuar të intrigojnë.

S’ bashku me hijen e gondolierit
Afrohesh bukuroshes mistike
Të qeshurit sfidues të fton
futesh në kështjellë pran kanalit.

Ngjitesh në dhomën e purpurt
Të mahnit eleganca e shijes
Lartë piktura me katër stinë
Vëmendjen të arreston shijen shpërblen.

Dritarja me perde kadife
Shkrep pamjen në parkun parajsë
Lundëron bukuria përrallore
Ndihesh i arratisur në të purpurt.

Shtrirë pran kaminit Napoleon
Ndjenjat lotojnë nga gëzimi
Si pupëza e Rumit dorëzohesh
Gishtave femërore të dashurisë.

tyran spahiu
vargje poetike IV

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim