A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Purpurt...

Dhe kur horizonti të përqafon
Në qetësi dielli perëndon
Ngjyrat misterioze të ftojnë
Jetën e bekuar të intrigojnë.

S’ bashku me hijen e gondolierit
Afrohesh bukuroshes mistike
Të qeshurit sfidues të fton
futesh në kështjellë pran kanalit.

Ngjitesh në dhomën e purpurt
Të mahnit eleganca e shijes
Lartë piktura me katër stinë
Vëmendjen të arreston shijen shpërblen.

Dritarja me perde kadife
Shkrep pamjen në parkun parajsë
Lundëron bukuria përrallore
Ndihesh i arratisur në të purpurt.

Shtrirë pran kaminit Napoleon
Ndjenjat lotojnë nga gëzimi
Si pupëza e Rumit dorëzohesh
Gishtave femërore të dashurisë.

tyran spahiu
vargje poetike IV

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019