A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Burrë...

…shtrirë në kolltukun e mëndafshtë
Këmbët mbi tavolinën e verdhë
Çorapet e bardha markë politike
Ndriçojnë ambientin e tij.

Burraci i qetë natyrë ‘ëmbël’
Kafen e mëngjesit përshëndet
Ulur ballë pamjes sime
Thashë kamerierit sy gjelbër
Sot kafen unë qëras…

Ngriti dorën i mrrolur urdhëroi
Kamerier mik im i dashur
Edhepse jam i djersitur
Tani do shkojë në rrojtore
Tregoi poetit në kënd
Jam urdhërdhënësi dirigjoj yjet
Me ujin e pijes stolis tavolinat e juaja
Dritëzimin higjienën unë zbukuroj
Andaj thuaj mësuesit poemëdashës
Arsimtarin poetin tonë të nderuar
Unë qëras…

Mësuesi me gazetën nën sqetull
Syzet e vjetra të trasha
Kapela stili Che Guevara
Ngriti lartë duart peshoi qiellin
Falenderoj o i Madhi Zot…

Vonë u këndell burraci i fjalës
Hodhi shikjimin në tavolinën e zbrazët
Në kthesë tek libraria PENA
Me dorën e ngritur lamtumirëse
Përshëndet mësuesi poeti ynë .

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019