A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për 8 Marsin

Duke Pritur 8 Marsin

Krijesa Hyjnore në Mbar Globin
URIME 8 MARSI

DUKE PRITUR 8 MARSIN

Shetitorja gumëzhon nga bukuria femër
Në fund të urës përball klubit poetik Tamej
Veshur me këmbëngulje presë
Engjëllyshe time krijesën e jetës.

Kuarcii gjelbërt mbretëresha e natës
Bjonde shtatëlartë verbëroi bukurinë
Si vërshimet e egra mbuloi promenadën
U zgjua kërshëria e nënës natyrë.

E lehtë si pupla e poetit
Mahniti me vargjet e saja
Lehtë si puhiza mesdhetare
Si qetësues narkotik hipnotizoi madhështinë.

Mu afrua me përshëndetje epshi
Buzëqeshja e shfrenuar më dhuroi puthje të zjarrtë
Lëkundjet tektonike më dërmuan
U dorëzova princeshës madhërisë së saj etjes së pashuar.

Tyran prizren spahiu
Vargje poetike VI

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  3.9 / Votes cast:  29

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019