Tyran Prizren Spahiu Poezi
Tyran Prizren Spahiu

Tema: Poezi Për Atdheun


Për Atdheun Xx

Është vend i bukur
Thojnë të magjeps
Tërheq me tërë forcën
Vërtetë është e tërë kjo.

Dushmani zullumqar shkatërroj
Nuk ka ndjenja dhe asgjësoj
Uzurpon tremb dhe dikton
Vërtetë është e tërë kjo.

Lindi arbanasi lindi ushtari
Trembet dushmani dridhet mali
Kush janë këta djelmosha të ri
Vërtetë është e tërë kjo.

Ushtari rrezaton kërkon liri
Zbret nga mali i armatosur me trimëri
Dushmani në ankth pyetet ç’po ndodh
Vërtetë është e tërë kjo.

Futet frika depërton paniku
Kërkojnë strehë dhe siguri
Struken dritat struken barbarët
E vërtetë është e tërë kjo.

tyran spahiu
vargje poetike I
www.teksteshqip.com

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0