A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Baresha

Loz kënaqësia në trupin e saj
Bari i njomë shkëlqen në kullota të fshatit
Në gardhin e rrethuar me thupra shelgu
Pamje idilike përqafon qengjin i bardhë.

Ulur në gëzof e vetmuar nga shikjimet e huaja
Peisazh për sy e kënaqësisë natyrë
Baresha bjondinë si pallua e bukurisë
Gëzon rrezet e pranverës pran likenit blu.

Dritëzat e diellit turpëruar largohen
Uji nga bjeshka vrullshëm anashkalon
Cicërimat e natyrës në simfoni këndojnë
Bareshën e dremitur djaloshi e ledhaton.

Ngriten me ardhjen e puhisë së muzgut
Si pianoja dhe violina e koncertit maestral
Ndëgjohen tingujtë në hapësirën e dashurisë
Lulëzojnë ndjenjat e pastra burimore.

Dorë për dore sfidojnë kapriçet e rrethinës
Më fisnikëri të dhuruar nga pastërtia e bekuar
Në hapësirën pa ajër lundërojnë krijesat
Shtigjeve të kënaqësisë të mrekullisë dashuri.

Tyran spahiu
Vargje poetike IV

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019