A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Trishtim

Qindra Vjeqare

Ndien frymëmarrjen e bishës
Sytë e gjakosur
Të shikjon i uritur
Nënshtrim dhe poshtërim
Egoja e tij
Kundërmues shkatërrues
Të mbledhur në kope
Urinojnë kufirin e padukshëm
Ethshëm ulërojnë kah qielli
Bashkëbisedojnë në urtësi
Janë apokalipsat e sodit
Rrëmuja njerëzore
Urrejtja e pangopur
Mëria shkatërruese…

Ata veshur bukur
Në agimin e ditës
Perfid pa fije turpi
Përqafojnë drejtësinë e mposhtur
Fjalët përshëndesin ankthin
Rrezatojnë mbi bjeshkët e larta
Me urrejtje të virusit infektiv…

Përsëri
Në hënën e dritës së plotë
Dridhen eshtërat në varet e mëkatarëve
Krijesat e padukshme misterioze
Në errësirë na rrethojnë
Shfryejnë epshet çnjerëzore
Shplojnë urrejtjen e akumuluar
Tronditet qielli bishat ulërojnë
Ulërojnë ulërojnë…


Asgjë asgjë asgjë
Me i ndal JO
As Fjalët e Mençura Profetike
Kështjellat e larta mesjetare
Dënimet e rënda qiellore
godasin
Brez pas brezi
Pamëshirshëm
Deri në shtatë gjenerata
Po…po derdhe… derdhe
Mllefin e shtresuar
Qindëra e qindëra vjeqare…

Atje atje larg
Por jo edhe shumë larg
Qetësia të përqafon
Errësira e përjetshme të shfrenon
Llogaria engjëjt të mbërthejnë…

tyran spahiu
vargje poetike VI

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019