Tyran Prizren Spahiu Poezi
Tyran Prizren Spahiu

Tema: Poezi Për Atdheun


Zotëri Duro...

Godasin si stuhia e mallkuar
Shkelmojnë hienat e kohës
Karakterin e trashëguar
Tentojnë të të përdhunojnë
Bukurinë të xhelozojnë
Qetësinë e ndërtuar në Lumbardh
Fortesën e kalitur në kështjellë
Dëshirojnë të të damkosin
Sakatosin të gjynjëzojnë
Shpirtin të të varosin…

Por Ti Zotëri mijëravjeqar
Kalitur në histori
Edukuar dhe i forcuar në shtërngata
Si feniksi nga hiri
Ringjalljen e përjetshme do shijojsh
Me germa të gdhendura mbizotërojsh
U Ngrit Zotëriu Prizreni Qytet…

tyran prizren spahiu
vargje poetike IV
pozia bur.....
www.teksteshqip.com

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0