A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Ndërmjet

Shkruar bukur dhe me stil
Shija si ajo e pranverës dhe dëshirës
Poeti simpatik si bora e parë
Gjendje shpirtërore gazmore
E tëra vetëm për lakmi.

Në pijetoren tymi si mjegulla e vjeshtës
Rrethuar me ndëgjues dhe të pirë
I veshur dhe në rolin gjysmë kryesor
Kishte poeti emisar i bukurisë.

Lexova poezin por pakëz kuptova
Sytë kah pija e zezë tha lexo përsëri
Lexova edhe dy herë
Edhe më pak kuptova.

Tensionuar me zë të ulët tha
Lexo në mes të rreshtave
Me syzat e mia të pastruara enkas për këtë
Asgjë vetëm zbrazëtira e bardhë.

Kërkova ndjesë i ofenduar
Më fal poet i Nderuar
Më duhet të shkojë
Ndërmjet murit të gjej daljen.

U buzëqesh me shije të idhët
U ngrit më ofroi kapelën time të lëkurës
Më përqafoi fortë më zë të irrituar
Unë kërkojë falje për shijen tëndë
Shumë përbuzës.

tyran spahiu
vargje poetike III

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019