A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Yjet E Mesnatës

Tingëllojnë
Posi vallëzimi i yjeve në eklips
Me shumë bukuri dhe dashuri
Fjalët qiellore.

Krijesa hyjnore me sytë lartë
Princesha e botës magjepsëse
Aty është mbledhur tërë hijeshia.

I shtriu duart muzgu
Deti e përqafoi
Fryma butësisht përkdheli
Fjalët më të dëshiruara
Që rrodhën nga epshi i saj.

Ndalen gjallesat dhe përgjojnë
Dridhet dashuria e thënë
Puhia pëshpërit premtimet
Ndëgjuara nga krijesa dashuri.

Sfondi dhe violinat sfidojnë
Pianoja valëzon notat e saj
Vashëza me zë të ulët dridhur
Thërret dashurinë të zbresë nga yjet e mesnatës…

tyran spahiu
vargje poetike

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019