A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Renesansa E Artit

Oborri frymon melodi
Vardiset krizantemave princeshë
Orkidet tupëruar nga xhelozia
Ndëgjohet simfonia e luleve mbretëror.

Dielli me kujdes flakëron
Hëna e fsheh fuqinë e saj
Me madhështi uji freskon
Bukuroshet krenare frymëzojnë.

Aty pranë
Shplohet parajsa tokësore
Rrjedhë burimi dhe gumëzhon
Palluat përshëndesin dashurinë.

Veshur me kostum renesanse
Në ballon pranverore te likeni i mjellmave
Dinastia mbretërore Tamej
Zhvesh madhështinë e fjalës së shkruar.

Halfa përcjellur me magji
Dhe tonet e dashurisë shpirtërore
Shoqëruar nga trupat hyjnor
Dehin renesansën e artit të poezisë.

tyran spahiu
vargje poetike VI

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019