A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Më Shtegto

Më shtegto drejt diejve
Të përqafoj ylberin
Në kreshtat e pafund
Të shikjoj me sy shqiponjë.

Tek hapat e para të njerëzimit
Fiset e lashta Ilire
Luftëtarët Fisnik Kalorësit Bujar
Drejt ngjyrave madhështore kuq- zi.

Të takoj kaluarën
Ikonat e Penës Shqiptare
Të falenderohem kolosëve
Naimit Radës Fishtës Serembes…

Më shtegto
Ku gjynjëzohet madhështia e forces
Bukuria e imagjinatës mbërthen
Zhveshen të gjitha pyjet
Të vazhdoj tek fjalët e shkruara me epsh.


tyran spahiu
vargje poetike VI

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019