A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Mëmëdheu

Larguar nga ti kjofsh e bekuar
Në verandën e mërgimit
Ndëgjohen pëshpëritjet e qiejve
Mendoj pandërprerë për ty mëmëdhe.

Puhia e mesnatës së Atlantikut
Sjell notat më të lartësuara të filharmonisë
Hapi dyert dhe dritaret të shijoj
Të lashtën shtetësi.

Shtëpia dy katëshe ikona e mëvetësisë
Rrezaton ndjenjë dashurie
Gjoksi ndien madhështinë tënde
E bukura atdhe.

Jemi larg në brigjet e botës
Posa i mbyllim sytë aty na ake
Kudo shkojmë në NE je.
Të dojmë e bekuara mëmëdhe.

Lundërojnë retë e bardha mbi mua
Formë e përkryer e gdhendur
Shoh trajtën tënde të pavarësisë
Gëzofsh Shqipni.

tyran spahiu
vargje poetike V
pesë shtylla

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  3 / Votes cast:  8

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019