Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Atdheun


Zot Shpërble Ilirinë

..ball bërë erërave të stuhive
Shkelur vetmuar copëtuar
Me shekuj goditur në shpinë
Zot Shpërble Ilirinë.

Sorrat veshur në të zezë
Dërdhen mëmëdheut Iliri
Tëri mijëravjeçar na mbuloi
Zot Shpërble Ilirinë.

Hija e zezë mbuluar na ka
Shtërngata rrjepëse sulmon
Koha na ka veshur në të zezë
Zot Shpërble Ilirinë.

Shpata e drejtësisë lundëron brigjeve
Endet kufijve të shembur
Le të zbrapset padrejtësia dhe turpi
Zot Shpërble Ilirinë.

Varrosur në thellësitë e lashtësisë
Shtrirë në tërë gadishullin ballkanik
Vetëdija e vonuar vendimmarrëse europiane
Zot Shpërble Ilirinë.

tyran prizren spahiu
vargje poetike V
pesë shtylla

- Poezi nga Tyran Prizren SpahiuZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  3

Komente 0