A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Përqafoj

Errësira në hijen e saj
Fshehtazi më fton në përqafim
Shtriej duart zgjaten pa masë
Arrijnë figurën e baroneshës hije.

Imagjinata udhëton në sallën e ballos pranverore
Veshurë bukur me maska mesjetare
Si dy pëllumbesha përqafuar nga fluturat
Vazhdojmë me hapat e baletit të mesnatës.

Në fund të dritës shoqëruar
Mjellmat e bardha varkën vozisin
Mjegull mistik fsheh të bërat e zjarrta
Nga lartë gjysmëhëna na uron.

Ju të bashkuar nën aureolën e epshit
Futuni në mbrojtjen e hijes sime
Si dy margaritarë të qelësit të dashurisë
Do rrugëtoni në mbretërinë time.

Atje lartë do notoni në kohë
Shoqëruar me miliona yje
Ejani ju krijesa hyjnore
Të ju përqafoj në gjithësinë e përjetshme.

tyran prizren spahiu
vargje poetike IV
poez..........

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019