Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Per Nënën

Hija

Burimi i dritës së hijes
Shetit pa penguar në vegim
Shkurtazi-shpejtësia marramendëse
Përshkruan sytë e mi.

Ndalem
O i Madhi Perëndi
Ishte hija
Nëna ime.

Valën e nxehtësisë e ndiej
Panjohura më mbulon
Dëshiroj qetësi dhe heshtje
Dhe vetmin e dhomës sime.

Shqisat presin frymën shpirt
Vë veshin në hapësirën e zbrazët
Si fije teli tentoj të ndëgjoj
Pres me padurim nënën time.

Papritmas
Në moshë lundëron në ajër
Hija e zonjës së shtëpisë
Buzëqeshur lehtë me krahët e fluturës
Qetë rrëshkjet nën dritaren e hapur.

tyran prizren spahiu

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.3 / Votuan:  6

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet