A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

E-Dukat-Ë

Në gjeneratat mileniumëshe frymëzuar
Në barkun e hyjneshës femër
Verbëron hijeshia kristaltë e ngjyrosur
Pasuron gjithësinë natyrë.

Është foshnja e posalindur
Fluskat e dashurisë ledhatojnë
Zbukuron dora e mrekullueshme pranverë
Verbërohem sytë dritë-rrezatojnë.

Si fjetorja në fund të oqeanit
Mobiljuar me piktura familjar të sojit
Trishtimi kënaqësi mbështjell pjesë te trupit
Le të vërshon magjia krijesën e-dukat-ë.

Stërvitur për të na joshur e bukura
Kalitur në vatër brez-pas-brezi
Përqafon edukata-foshnja- madhështore
Kështjellën ujore larg pangopësizë.

tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019