A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Ditë E Përkryer

…shkëlqimi i argjendtë flakëron
Varka kajak çan ujin e gjelbërtë
Qetësia heshtja sfiduese
Sytë e kaftë me shikjojnë
Ngrohtësia ushqen kënaqësinë
Lëvizin tingujt e muzikës së muzgut
Horizonti i kuqërrem fton
Klithma joshëse magjeps
Zjarrta janë emocionet
Në këtë ditë të përkryer…

Papritmas
Shi-stuhia e fortë na zgjon
Lundërojm përmes gjetheve
Lagur ftohtin eshtrat ndiejnë
Këmbët e orkestruar
Na çojnë në kabinë dërrase
Heshtja mbretërore e pyllit
Jeta është e ndalur
Ndëgjohen cicërimat orkestrale
Aroma e flladit joshë
Nënë flakën e qirit
Siluetet e hijeve fundosen të shkrirë…

tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019