A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Mo U Dëshpro

…i lodhur nga tentimet
Skamja të ka mbërthyer
Thërrasish me zë të lartë
Kërkon ndihmë pakëz bukë
Askush nuk ndëgjon vuajtjet e tua
Përsëri në fillim je kthyer
Largohen shokët
Dëshirojnë të kthehesh në tavolinë
Të zaptoj sërish era e dehurisë
Mjegull-duhani fortë të shoqëroj
Në kafenen e mëkatit
Mos u dëshpro…
Je i padëshiruar në shoqëri
Sundon gllabëritja pa mas
Merret kafshata e varfanjakut
Shkelen të drejtat njerëzore
Dhunohet femra
Pasanikët pasurohen
Janë të eturit dhe paepurit
Vuajnë të fluturojnë mbi shoqëri
Okupuar nga ekstaza e namit
Janë shokët e tu të djeshëm
Mos u dëshpro…
Ata
Mashtrohen se fund-jeta nuk ekziston
Frikësohen nga mosha e rrudhosur
Mbyllen ne vete por sërish të paepur
Gllabëritin gllabëritin
Mos u dëshpro…
Ik largohu kërko shpëtim
Sprovat e jetës së shkurtë të botës presin
Thuaj
Më fal o i Madhi Perëndi
Pendohu
Kërkë ndihmë tek i Madhi Zot
Mos u dëshpro…
Pendohu…
Dhe ata uriturit e pasur
Arrijnë fundin e oqeanit
Veshur me çarçaf të bardhë pa çorape
Vejnë përgjegjësive të botës së shkurtë
Dita e llogarisë
Dridhurat djersitje dhimbje
Mundimet e varrit
Sërish sërish dhe sërish
Shpirti kthehet në varr
Ngushtohet errësira e errët
Hapet dritarja e zjarrit…
Do vazhdon…

tyran prizren spahiu
pesë shtylla

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019