A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Piano

Thellësia e tingujve të pianos magjepësin
Depërtojnë në mjegullën detare
Si puhia mesdhetare
Krijesat nënujore përshëndesin

Dritëzon në thyerje dite agimi i të parëve
Fluturojnë në qiejt e qeta oqeanike
Përshëndetur nga yjet e dashuruar
Vazhdojnë vallëzimin drejtë galaktikave.

Zbutet ajri dehet natyra kërshëritës
Ajka e rinisë lulet pranverore
Arrin kulmin shfrenimi i pamposhtur i epshit
Si filharmonia zogjtë vazhdojnë
Nga lartë zbresin krahëlehtë engjëjt
Shtrihen tingujt e mrekullueshme të dashurisë.

Në dhomën e etjes së pashuar
Përkulen perdet dhe drita mistike
I mposhtur nga shkëlqesia e saj
Gjithësia i tëri mposhtet
Ndjenjat bashkohen pafundësisë së akordeve të shfrenuar…

tyran prizren spahiu

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019