A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Trishtim

Jam I Kërcënuar

Nga Lumbardhi që rrjedhë i hutuar
Shadërvani tani më është i huaj
Veshurë në të zezë janë me edukuatë të përgjysmuar
Endacakët e zyreve të huaj.

Sorollaten si hijet e natës të uritur
Presin prenë e penës dhunshëm të marrin
Shkronjat në fletore të thurur
Këlyshët e huaj me mundim e kapin.

Frikësuar hodha xhaketën në pemishte
Thashë merrni të gjitha më leni të qetë
Sy-errësuar u vërsulën në barishte
Vazhdova rrugën tim erë mesjetë.

Turpëruar nga koha dhe njeriu i pangopur
Endja mendjen mendjeve të palarë
Shoqëruar nga nata hëna gjysmë e hapur
Përqafova pragun dhe familjarët e hutuar.

tyran prizren spahiu
vargje poetike
aristok... VI

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019