A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Gëzim

Pikat E Shiut

Veshur në të bardhë baronesha e natës
Përqafon gjysmë-erësirën kënaqësia e pangopur
Zbret shkallëve granit të përsosur
Hija e trupit reflektohet para kështjellës.

Pikat e freskëta të shiut shkëlqejnë
Nga flokët e lagur rrëshkjasin
Fytyrën e engjëllushes sa vjen e zbukuron
Brënda zjarri i fortë shkrinë.

Derdhen pikëzat muzgu i parë xhelozon
Në largësi ndëgjohet afshi i natyrës
Ecja e lehtë e vashëzës ëndrrat zbukuron
Është perla trup madhështia e krijesës.

Pranë pishinës pëllumbeshat notojnë
Puplat e bardha shkrihen në bukuri
Margaritares së natyrës sytë lotojnë
Në këtë lojë virgjër epshi më thirri.

Muzgu dorëzohet natës
Pëllumbeshat vazhdojnë ritualin e përkryer
Afrohet me puhizën e njomë era e fisnikërisë
Tretemi së bashku jepemi s’bashku ekstazës së shkëlqyer.

tyran spahiu
vargje poetike VI
aristok…….

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  3.8 / Votes cast:  13

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019