A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Dështim Dhe Ndëshkim

Qindëra dështime zvarriten korridoreve të qytetit
Rrugëve pa dritë
Lodhur nga durimi i stërngarkuar i gjatë
Dorëzohen dështimeve të pakuptimtë.

Janë të bezdisur zbrapsur pa shpresë
Tepër zhgënjyer
Enden në pafundësi helmuar raskapitur në tmerrin e jetës
Gënjeshtratë kanë mbërthyer.

Kërkojmë rrugë medet dalje tej rrugëve malore
Lumenjtë nuk i ndalin
Kërcënimet e pasanikëve masterëve dhe doktorave
Mbulojnë qiellin.

Kampet e shumta stajat e papastërta të përqëndrimit
Janë pranë avarit nervor
Si enë e madhe depo e mbushur eksplodues e ngarkimit
Prerë janë ëndrrat fëmijëror.

Pas shpine ndëgjohen fjalët e urrejtjes mërisë të helmuar
Uli kokën poshtë
Rruaj qetësinë e brishtë tentoj të mos jem i turpëruar
Më tradhton një pikë-lot.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
aristok......

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019