A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Afër Furrës

Këmbët e lagura
Ngrica
Ftohti i futur gjer në kockë
Ndiejë dhimbjen e acarit.

Bora e imët natyrën pasuron
Therr kokën time të pa-mbuluar
Depërton në gjoks posi rrufeja
Shtërngata lehtë gjen hapësirë aty.

Ulem afër furrës
Ndiej erën e somunave të pjekura
Veshur bukur në të bardhë
Buzëqeshja e saj depërton më huton.

Shtrijë dorën e sakatosur nga mospasja
Dridhurat dimër nuk pyet
Jeta me shijen e saj të idhët
Jeton në këtë vend të shkretë.

Lekët e pakëta nuk i ndiej
Në gjymtyrët e mi të ngrirë
Dërmuar dhe i turpëruar largohem
Mes pyllit të armatosur me varfanjakë.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019