A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Trishtim

Deri Kur...

Prizreni thotë- hapat mu rënduan
Sytë u varfëruan
Maramendjen më imponuan
Trashëgimin ma shkatërruan.

Ç ’u bë me qytetin
Nuk gjallëron gjelbrimi i shëmtuar
Kërkoj Stradivari violinën
Por notat e dashurisë tingëllojnë të munduar.

Qielli gri zhytur në agoni
Lartësitë marramendëse qiellgërvishtësit
Është humbur flakur ajo bukuri
Bjeshkët më janë humbur nga të pamurit .

Në kujtimet e hershme lumi i freskisë
Bregdeti i fëmijërisë
Mbushur me allga fëlliqë-zi
Heshtur notojnë kutërbojnë smirëzi .

Largohem shpirt thyer të helmuar
Emotivisht gërryer të ofenduar
Pyesin kush bëri këtë marrëzi
Këtë lashtësi kaq të zi.

tyran prizren spahiu
vargje poetike IV
poez............

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019