A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Na Dritëzo...

Shkëlqesitë e pafund
Sjelljet e pastra hyjnore
Drejtë madhështisë së natyrës
Na dritëzo në rrugët e bekuara.

Shtigjeve tek krijesat e mirë
Ku mbretëron sjellja dhe paqa
Respekti dyanshëm shembullor
Na dritëzo tek njerëzit human.

Vendet me shenjtëri në moral
Ku çmohet burrëria dhe fjala e dhënë
Zonjat dhe zonjushat e dëlirë
Na dritëzo në qiellin e shpresës.

Besimi si mbreti i virtytit
Premtimet e përmbushura
Pastërtinë e mendimeve
Na dritëzo tek dashuria e kristaltë.

Farkëto mirësjelljen e shoqërisë
Ndriço rrugën e shpresës
Të arrijmë tiparet njeri
Na dritëzo të shijojmë bukuritë e jetë-botës së shkurtë.

tyran prizren spahiu
vargjet poetike VI
aristokrati

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019