A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Pse Poet...

...epshi i dashurisë mbërthen
Momentet e përjetësisë thërrasin
Ndëgjohet zëri i dashnorit që shpërthen
Fjalët e poetit nxisin.

Shtytësi i idealeve dhe ekstazës
Gërshetuar në shkronjat bardhë e zi
Shpalosin rrugën frymëzues
Idetë e poetit shpalosin vizion.

Korbët i zinj papandehur ngulfatin
Stuhitë kanë përqafuar
Ndëgjohen klithmat vuajtjet therin
Lartësitë hyjnore poetin kanë ftuar.

Janë çaste të vështira të virgjëreshës
Ndjenjat e zhgënjyer në mëshirën e fatit
Shtrati i zbrazët i kënaqësisë
Kërkon ngushëllim në fjalët e poetit.

Anija e jetës lundëron tej oqeaneve
Ushqyer me nostalgji dhe shpresë
Si urdhër-rrëfyes i ndjenjave
Shtrihet para vargjeve të poeteshës...

tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019