A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Injoro

Krushqit e frikës dhe fuqisë
Dhunuesit e varfërisë
Enden në errësirën e dhomës së mëkatares
Zëri thotë ata injoro.

Shqelmojnë durimtarët
Kërcënojnë të dobëtit
Grabitin mundimtarët
Shpirti fton gjithsesi injoro.

Rrëmbyesit e fëmijërisë
Kuazi-shitësit e pasurisë
Kreatorët e filharmonisë
Yjet urdhërojnë sërish injoro.

Rebelët e shtet-ndërtimit
Barkngopuritë dhe mbështetësit
Mantel-bartësit dhe të shfrenuarit
Lotët vajtojnë injoro.

Dyftyrëshit fshehur pas perdes së femrës
Buzëqeshjet e akulltë përçarës
Prijësitë e natyrës së urrejtjes
Ndërgjegja manifeston injorim.

tyran prizrn spahiu
Vargje poetike VI
Aristok……..

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.7 / Votuan:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019