A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Në Mëmëdhe

U derdhën vitet e rinisë
Në mërgimin e krisur
Vrapoja kërkoja shtegun e dashurisë
Gjeta jetë të lodhur.

Kërkova sinqeritet të pamposhtur
Kthjelltësinë e mendjes
Virgjinitetin që thur
Poezi në trurin e poeteshës.

Aty pranë përroit tek dallëndyshet
Rastisa në orkiden e rrallë
Ndjeva asfiksim në mendt
Vrapova poshtë tek ujëvarja e bardhë.

Thash je e bekuara
Mëmëdhe e ëndrrave
Je krenare dhe legjendare
Në ty gërshetohen modestitë e brezave.

Jam i etur natyrë e thjeshtë
Ti më shoqëron dhuron kënaqësi
U mbështeta në lisin e gjatë
Pash yjet më uronin mirësi.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
aristok.......

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019