A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Lindur

...të shijoj odisetë e kësaj bote
Bukurën të përqafoj epshin të shfrenoj
Të dua në agim muzg në orgjitë mesnate
Të notojmë në ujin e kriposur hëna të na freskoj.

Lindja e diellit përshëndet trupat e ngrohtë
Valët e heshtur ofrojnë stimul natyror
Janë ethet e dashurisë së vërtetë
Mbuluar na kanë në këtë mjedis ujor.

Magjia dorëzohet ardhjes së endacakëve të mëngjesit
Largohemi të eksituar premtimi na mban
Perëndimin e diellit tek yjet e rrugës së qumshtit
Sërish do na shoqërojnë na lagunën matan.

Larg nga sytë në ambientin e hapur
Shoh siluetën noton - sfidon idilën deti
Ngritem shikjoj është sirena mrekulli e pritur
Që do ma përvëloj trupin buzëdeti.

Qielli i shtatë pret zogjtë e ndjesisë
Lehtë si puhiza pranverore lundërojnë ende të eur
Shkrirë janë në një përcjellur nga ajri xhelozisë
Lartësitë pëshpërisin magjinë e ekstazës së lindur.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
kalldrëma

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019